Rockstar and Netflix Face Backlash Over GTA 6 “Extended Preview” Paywall
Rockstar Games i Netflix mają zamiar zadebiutować nowym materiałem promującym Grand Theft Auto VI w formie „rozszerzonego wglądu”, ale sposób udostępnienia już wywołał falę krytyki wśród graczy i komentarze w branży. Premiera odbędzie się 27 sierpnia o 21:00 czasu polskiego, przy czym przez pierwsze sześć godzin wideo ma być dostępne wyłącznie dla abonentów serwisu. Dopiero o 3:00 w nocy ma trafić na oficjalny kanał Rockstar Games na YouTube oraz na stronę firmy.
„An Extended Look” zadebiutuje najpierw na Netflixie
Ogłoszony materiał ma zawierać znacznie więcej niż dotychczasowe zwiastuny. W zapowiedziach mowa o fragmentach rozgrywki, scenach niewidzianych wcześniej oraz bardziej szczegółowym spojrzeniu na świat Leonidy i mechaniki w GTA 6. W praktyce problemem dla wielu fanów jest jednak blokada pierwszego seansu za paywallem.
- Data i godzina premiery: 27 sierpnia, 21:00 czasu polskiego.
- Tryb dostępu: wideo przez pierwsze 6 godzin ma być dostępne wyłącznie na Netflixie.
- Darmowa publikacja: dopiero o 3:00 ma pojawić się na YouTube (kanał Rockstar Games) i na stronie firmy.
W dyskusjach pod zapowiedzią zwracano uwagę, że obejrzenie materiału w dniu premiery wiąże się z koniecznością wykupienia subskrypcji. W komentarzach podnoszono też, że choć teoretycznie wystarczy poczekać do rana, to sama idea „płatnego pierwszego obejrzenia” jest odbierana jako przesada.
Reakcje graczy: rozczarowanie i zarzuty o „monetyzację”
Pod wpisem promującym wydarzenie szybko pojawiły się krytyczne głosy. Część osób wprost przyznawała, że decyzja Take-Two Interactive i Rockstar Games odebrała im część entuzjazmu jeszcze przed premierą gry.
- Gracze wskazywali, że nie chcą płacić za subskrypcję tylko po to, by obejrzeć materiał reklamowy.
- W komentarzach pojawiały się emocjonalne zarzuty, że wymuszanie abonamentu jest „chciwe” i „obraźliwe” wobec fanów.
- Fala krytyki przeniosła się także pod posty samego Netflixa — zarówno globalnie, jak i w polskim oddziale.
Wśród najostrzejszych opinii pojawiła się m.in. sugestia, że współpraca firm ma charakter wyłącznie biznesowy, a osoby czekające na ważny dla nich materiał są w ten sposób ignorowane.
Głos branży i Netflix: marketingowe „uzasadnienie” vs. pytania o pieniądze
Sprawę komentowali nie tylko gracze. W sieci pojawiły się wypowiedzi sugerujące, że sprzedaż zapowiedzi rozgrywki serwisowi streamingowemu jest formą marketingu na niespotykaną skalę.
- Insider MauroNL napisał, że sprzedaż zapowiedzi rozgrywki Netflixowi to „monetyzacja na zupełnie nowym poziomie”.
- Dziennikarz Paul Tassi ironizował, że chce zobaczyć, „ile Netflix zapłacił za sześć godzin wyłączności”.
Równolegle część internautów podkreślała, że nie musi chodzić wyłącznie o pieniądze. Ich zdaniem obie strony mogą zyskiwać ogromny rozgłos w ramach kampanii, a efekt marketingowy mógł wystarczyć jako argument.
Netflix przedstawia sytuację inaczej. W komunikacie wskazano, że premiery z serii Grand Theft Auto stały się zjawiskiem kulturowym, a oczekiwania fanów wobec GTA VI są „bezprecedensowe”. Wiceprezes Netflixa Brandon Riegg ogłosił, że współpraca z Rockstar Games ma na celu zaprezentowanie kolejnej części historii Grand Theft Auto najpierw członkom serwisu.
W dyskusji wracano też do słów Straussa Zelnicka, który zapowiadał, że kampania marketingowa ma zaskoczyć graczy kreatywnością.
Wygląda na spójny plan: możliwy związek z wyciekiem i teoria „pod gry targowe”
Wątki spekulacyjne pojawiły się także wokół tego, czy współpraca z Netflixem może mieć związek z wcześniejszymi problemami wizerunkowymi. Twórca internetowy NikTek zasugerował, że porozumienie może wynikać z wydarzeń z poprzednich miesięcy, gdy drugi zwiastun GTA 6 miał przedwcześnie trafić do sieci, a Rockstar zdecydował się opublikować go wcześniej niż planowano.
W tej narracji wskazywano także na napięcie wokół YouTube: według tej samej opinii Rockstar miał wcześniej próbować zorganizować premierę zwiastuna na tej platformie, ale „poszło bardzo źle”. To w konsekwencji prowadziło do wniosku, że wybór Netflixa mógł nie być przypadkowy.
Osobnym elementem dyskusji stała się strona przygotowana na Netflixie dla „Extended Look”. W opisie materiał miał trafić do kategorii „Crime” oraz „Action & Adventure”. Zwrócono uwagę, że taki dobór tagów sugeruje traktowanie produkcji jak pełnoprawnego tytułu filmowego, a nie krótkiej zapowiedzi.
Na koniec część internautów skupiła się na dacie premiery: 27 sierpnia oznacza, że „Extended Look” zostanie pokazany w trakcie gamescom 2026. Wielu uznało to za próbę przejęcia uwagi graczy i odebrania imprezie znaczenia w mediach.
- W komentarzach pojawiały się domysły o „zemście” Rockstar Games i Take-Two Interactive na tle wydarzeń z 2018 roku, gdy na The Game Awards „GOTY” przypadło God of War, a nie Red Dead Redemption 2.
- Ponieważ oba wydarzenia — The Game Awards i Opening Night Live na gamescomie — są prowadzone przez Geoffa Keighleya, część osób zaczęła snuć teorie o celowym „wbiciu szpilki”, mimo że Opening Night Live ma odbyć się 25 sierpnia.
- Jednocześnie pojawiały się argumenty, że materiał GTA 6 wyjdzie dwa dni po Opening Night Live, a 27 sierpnia harmonogram targów tradycyjnie nie ma tak wielu równie głośnych konferencji.
Mimo to podkreślano, że premiera nowego materiału z GTA 6 najpewniej stanie się najważniejszym wydarzeniem dnia i może odciągnąć część uwagi od tego, co będzie działo się w Kolonii wcześniej.


